Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Skip Navigation LinksHome > Current Students > Office of Student Life > Honors and Awards


Honors and Awards

Recent Award Winners

Congratulations to the students who received academic awards during the 2019-2020 academic year.

Henry M. Bates Memorial Scholarship
Widely held to be the Law School's highest honor, the Bates Scholarship is given to outstanding seniors, with account taken for scholarship in legal studies, personality, character, extracurricular interests, and promise of a distinguished career.

Brenna Twohy

Jane L. Mixer Memorial Award
An award presented for outstanding contributions to activities designed to advance the cause of social justice.

Casey Farrington
Gillian McGann
Alessandra Rosales


Irving Stenn Jr. Award
An award presented to those students who have demonstrated leadership, and contributed through extracurricular activities to the well-being and strength of the Law School or the University.

Anna Belkin
Austin Del Priore
Thomas Garrity


Da
niel H. Grady Prize
An annual award presented to the student who has graduated with the highest standing in their Law School class after completing the full course of study.

Jonathan I. Tietz


Class of 1908 Memorial Scholarship
Awarded to the student who attained the highest scholastic average at the beginning of their senior year.

Thomas M. Zaino


Clar
a Belfield & Henry Bates Overseas Fellowship

Fellowships presented to students who have completed two or more years of law school to pursue academic or professional projects abroad.

Andrew Bulovsky
Andrew Cutillo
Kaley Hanenkrat
Yuzuki Nagakoshi
Cora Wright


APALSA 1L Public Interest Fellowship

A fellowship presented to students who have evidenced an intent to contribute to the Asian Pacific Islander American community and the public interest.

Kevin Luong


S
. Anthony Benton Memorial Award
An award presented for scholastic excellence in the field of international law.

Andrew Bulovsky
Yuzuki Nagakoshi


William W. Bishop Jr. Award

A prize presented to the student who has performed with distinction in the field of international law and in related Law School activities.

Jingwei "Jeff" Xu


Lee Bollinger Prize

A prize presented to the student who has achieved excellence in the study of the First Amendment.

Rachel Carpman


The Henry M. Campbell Moot Court Competition

The oldest and most prestigious of the various Law School competitions, involving significant hours of preparation throughout the academic year.

Sophia W. Montgomery (First place)
Claire A. Shimberg (Second place)


Alden J. "Butch" Carpenter Memorial Scholarship Award

Presented to students evidencing intent to assist economically depressed communities.

Alexandria Nichols (Winner)
Jonathan McKoy (Runner-up)
Emily Olsen (Runner-up)


Comunidad F
ellowship
The Comunidad Fellowship is given to a student who has demonstrated a sincere commitment to pro bono work and a career in public interest as well as dedication to the Latinx community.

Anna C. Brito


Emmett E. Eagan Award

An award presented for excellence in the field of corporate law.

Kaleb T. Martin


Robert S. Feldman Labor Law Award
Awarded for outstanding work in the field of labor law.

Nina Mozeihem 


Fiske Award

A fellowship awarded to exceptional graduates serving as government employees at the federal, state, or local level, and who have demonstrated a commitment to public service values.

Charles Baeder
Alicia Ferrara
Lauren Latterell Powell
Emma N. Waitzman

Ralph M. Freeman Scholarship
A scholarship presented to a second or third year student who has demonstrated true excellence in the fields of criminal law and procedure.

Tyler P. Carroll


Carl Gussin Memorial Prize

A prize awarded for excellence in the area of trial work.

Kyle Fraser
Gordon S. Lazar


Rockwell T. Gust Advocacy Award

An award presented for demonstrated potential as an outstanding trial lawyer and advocate.

Hetali M. Lodaya
Julia B. Hayer


International Academy of Trial Lawyers Award

Presented for demonstrated ability in courtroom advocacy.

David G. Treadaway


Richard Katcher Senior Tax Prize
Presented for outstanding work in courses and seminars in taxation and related areas.

Thomas M. Zaino

The Jon Henry Kouba Prize
This prize recognizes the best student papers on (1) European Union and (2) International Peace and Security.

Davor Petric (European Union Winner)
"Dignity, Exceptionality, Trust. EU, ME, US."

Raphael Beauregard-Lacroix (European Union Runner-up)  
"Informational Self-Determination, on the Sidelines of European Union Law"

Andrew Bulovsky (International Peace and Security Winner)
"Promises Unfulfilled: How Investment Arbitration Tribunals Mishandle Corruption Claims and Undermine International Development” 


Jeffrey S. Lehman Legal Practice Award
An award presented by the faculty to the student deemed the best legal practice student from the previous year.

Andrea L. Hoffer


Award for Exceptional Service

An award presented to a student for outstanding all-around contributions to each Journal.

Michigan Law Review: Faraz Shahidpour
University of Michigan Journal of Law Reform: Casey A. Farrington
Michigan Journal of International Law: Alexia A. Jansen
Michigan Journal of Gender & Law: Emma K. Macfarlane
Michigan Technology Law Review: Olivia L. Wheeling
Michigan Journal of Race & Law: Kara C. Crutcher
Michigan Journal of Environmental and Administrative Law: Grace Smith
Michigan Business & Entrepreneurial Law Review: Jacob D. Muller


Award for Outstanding Scholarly Contribution

An award presented to the author who wrote the best note published by each Journal.

Michigan Law Review: Hayato K. Watanabe
"The Municipal Pardon Power"

University of Michigan Journal of Law Reform: Hetali M. Lodaya
"Making a Reasonable Calculation: A Strategic Amendment to the IDEA"

Michigan Journal of International Law: Christa-Gaye Kerr
"Sovereign Immunity, the AU, and the ICC: Legitimacy Undermined"

Michigan Journal of Gender & Law: Susannah Iles
"Prescription Restriction: Why Birth Control Must be Over-The-Counter in the United States"

Michigan Technology Law Review: Amara S. Lopez
"Digitizing Scent and Flavor: A Copyright Perspective"

Michigan Journal of Race & Law: Kerry W. Martin
"Jail By Another Name"

Michigan Journal of Environmental and Administrative Law: Jackson M. Erpenbach
"The Federal Coal Leasing Program as an Actionable Subsidy Under International Trade Law"

Michigan Business & Entrepreneurial Law Review: Kevin C. Deutsch
"Pills and Picasso: Evaluating the Proposed Liquidation of the Detroit Institute of Arts During the Detroit Bankruptcy"


Master of Advanced Corporation Law (MACL), Most Outstanding Student Award

This award recognizes the MACL student who epitomizes the Michigan Difference by excelling academically and displaying exemplary character both in and out of the classroom.

Guangquan Xie


Dores McCree Award

For extraordinary devotion to the well-being of students and commitment to a widely inclusive and unified vision of the Law School community.

Christa-Gaye Kerr


Michigan Supreme Court Historical Society Law Student Prize

For outstanding work in courses related to legal history.

Luke A. Barbour


Saul L. Nadler Memorial Award
An award presented for outstanding work in courses related to commercial and corporate law.

Joseph D. Benedetto
Amanda R. Hart
Robert W. Shoemaker
Jingwei "Jeff" Xu


National A
ssociation of Women Lawyers Award
Awarded for academic achievement, community service, and the potential for future contributions to the advancement of women.

Donya Khadem


Jack C. Radcliffe Jr. Award 
An award presented to a second or third year student who has served as a senior judge in the legal writing program, with account taken for excellence in mentoring first year law students.

Emily Arnold


Jenny Runkles Memorial Award

An annual award presented to second year students who have exhibited a selfless commitment to improving the Law School community, and society as a whole, through devotion to public interest and diversity.

Samantha Franks
Marie Sheehan 


Craig Spangenberg Oral Advocacy Award

An award to recognize one or more students who have demonstrated exceptional ability in courtroom oral advocacy.

Donya A. Khadem
Parker W. Nelson


1L Oral Advocacy Competition
An internal competition that serves as an introduction to Moot Court.

Collin Kelly
Sean P. McCroskey


Outlaws Public Service Fellowship

Awarded to a student who demonstrates a commitment to the LGBTQ+ community at Michigan Law and to LGBTQ+ legal issues as shown through academics, stated career interests, volunteer work, and extracurricular involvement.

Marlee Goska


Juan Luis Tienda Memorial Scholarship Award

Awarded to students who have demonstrated a commitment to working for the advancement of Latinos in the United States.

Stephan D. Llerena
Derrick A. Vallejos
Alexandra van Doren



Women Law Students Association Leadership Award
An award that honors a Michigan Law student whose extracurricular leadership has substantially contributed to the advancement of women at the Law School. 

Arlyn Upshaw
Rose Lapp


Women Lawyers' Association of Michigan Foundation Awards
Awarded to women law students who have demonstrated leadership capabilities and served the community in such areas as family law, child advocacy or domestic violence, or displayed potential for advancing the position of women in society.

Anna R. Belkin (Kimberly M. Cahill Scholar)
Lauren N. Collins (General Motors Scholarship)
Elizabeth P. Helpling (Miller Canfield Scholar)


Women Law
yers Association of Michigan Julia D. Darlow Award
Awarded to a student who has demonstrated a commitment to advancing the interests of women members of the legal profession and to promoting equity and social justice for all people.

Hetali Lodaya


Myint Zan LLM Prize
Awarded to an exemplary student with interdisciplinary interests, a commitment to social justice, and an understanding of the role law can play in easing the plight of disadvantaged members of society.  

Angela Rustandi


Excellence in Pro Bono Service Award
Awards presented to students and groups who have demonstrated an outstanding commitment to pro bono work. 

Outstanding 1L Student: Samantha Gowing
Outstanding 2L Student: Marie Sheehan
Outstanding 3L Student: Yuzuki Nagakoshi
Outstanding LLM: Qianwen Wang
Outstanding Pro Bono Project: Property Tax Appeal Project


L. Hart Wright Award

Professor Ellen Katz


Certificate of Merit Winners

Certificates of Merit are awarded to the students who were recognized for outstanding performance in Law School courses during the Summer 2019, Fall 2019, and Winter 2019 semesters.

Summer 2019
International Antitrust: Guangquan Xie
International Corporate Tax: Guangquan Xie
Joint Ventures: Juan Felipe Jaramillo Castillo
U.S. Securities Regulation in a Global Context: Kamonchai Veteeburana
U.S. Corporation Law in a Global Context: Michael Wendt


Fall 2019
Administrative Law: Sophia W. Montgomery
Advanced Constitutional Interpretation: Andrew Lanham
Art Law: Solana Rita Gillis
Bankruptcy: Kyle Evan Darch
Bloodfeuds: Malcolm Clayton
Civil Procedure (Niehoff): Landen T. Haney
Civil Procedure (Friedman): Michael Washbush
Civil Procedure (Bagley): Philip Stallworth
Comparative Human Rights Law: Amanda Grace Swenson
Contracts (Crane): Matthew Piggins
Contracts (Frier): Brody Bushnell
Contracts (Daugirdas): Ruby Emberling
Contracts (Cornell): Kathryn C. Scully
Corporate Criminality: Christopher Pryby
Corporate Taxation: Thomas Matthew Zaino
Criminal Justice: Investigation & Police Practice: Jeremy Shur
Criminal Law (Thomas): Guus Duindam
Criminal Law (McQuade): Jeff Wang
Criminal Law (Prescott): Nathan Phillip Bennett
Criminal Law (Uhlmann): Philip Stallworth
Enterprise Organization (Fox): Joseph Maher
Enterprise Organization (Howson): Molly McGreavy
Entertainment Law: Alan Baldridge
Evidence: Nolan Gruemmer
Federal Courts: Jackson M. Erpenbach
Federal Indian Law: Courtney Liss
Health Law: Rylee Snively
Immigration and Nationality: Rebecca A. Wasserman
Insurance Law and Policy: Timothy Leake
International Finance: Alexis Haddock
International Law: Anna Ver Beek
International Litigation: Brian Barmettler
International Refugee Law: Scott Hiers
International Tax: Lawrence Little
International Trade Law: Jacob Altik
International Investment Law: Scott Hiers
Intro to Income Tax of Business: Sophie Skinner
Jurisdiction and Choice of Law: Alessandro Storchi
Law of the Internet: Luc von Danwitz
Legislation and Regulation: Walter Allison
Local Government: Julie Moroney
Mass Incarceration: Brenna Twohy
Natural Resources Law: Brian Schaap
Philosophy of Law: Selected Topics: Adam Abdel-Mageed
Public Control of Land Use: Luke Barbour
Race and the Law: Solomon Worlds
Sales and Secured Financing: Matthew Reiser
Taxation of Individual Income: Michael Buiteweg
Torts (Logue): Erin Woodruff
Torts (Herzog): Emily Olsen
Torts (Clark): Charlotte Boghossian
Torts (Schlanger): Daniel Toubman
Trademarks and Unfair Competition: Stacia Lee
Trusts and Estates I: Charlotte Bastin (non-degree exchange student) and Thomas Matthew Zaino
Water Wars/Great Lakes: Kathleen Teleky

Winter 2019 
Accounting for Lawyers: Blair Hotz
Blockchain and the Law: Allison Lasher
Business Law in China: Han Zhu
Civil Procedure: Caroline Perry
Commercial Law: Secured Transactions & Mortgages: Adam Strayer
Complex Litigation: Alexandra Genord
Contracts: Shana Nissan
Copyright: Jonathan Tietz
Corporate Finance: David Imhoff
Corporate Lawyer: Law & Ethics: Matthew Bugaj
Crim Pro: Bail to Post Conviction Review: Thomas Matthew Zaino
Criminal Law: Alexandros (Alexi) Ehrlich, Brian Remlinger
Empirical Methods: Christopher Erickson
Employee Benefits & Executive Compensation: Joseph Benedetto
Employment Law: Ian Marshall Sander
Environmental Crimes: Katherine Markey
Evidence: Jackson Erpenbach
Family Law: Emily Tifft
FDA Law: Jonathan Tietz
Federal Courts: Gabriela Hybel
Financial Regulation: Stephen Federowicz
Formation of the Common Law: André Rouillard
Health Law: Eric Ashby
International Law: Kami Groom
International Commercial Arbitration: Lindsay Wardlaw
International Corporate Governance: Sarah Smith
International Environment Law and Policy: Sara Prendergast
Intro to Constitutional Law: James Alexander Rowell, Maydha Vinson, Brian Remlinger
Jurisdiction and Choice of Law: Brian Barmettler
Legal Ethics & Professional Responsibility: Lindsay Wardlaw
Legislation and Regulation: Nicole Frazer
Making of Civil Law: Hayato Watanabe
Mass Media Law: Arianna Demas
Mergers and Acquisitions: Bryan Pistorius
Partnership Tax: Thomas Matthew Zaino
Prisons and the Law: Whitley Mann
Promoting Social Justice Through Intergroup Dialogue: Katie Chan
Race and the Law: Brianna Cotton
Remedies: Yana Nebuchina
Securities Regulation: Kaleb Martin
Sex Equality: Jillian Gray
Taxation of Individual Income: Christopher Pryby
Torts: Mollie Krent, Audrey Springer-Wilson, Stevan Bennett
Trademarks and Unfair Competition: Matthew Ramirez
Trusts and Estates I: Eric Wendorf